Pád letounu Aero MB-200.3 u Cihelny
24. ledna tomu bylo již 75 let, kdy se v těsné blízkosti Havlíčkovy Borové a osady Peršíkov v roce 1938 zřítil vojenský letoun.
Při neštěstí zahynula celá tříčlenná posádka, kterou tvořil plukovník Jindřich Maršálek, nadporučík Václav Vyskočil a četař - mechanik Otakar Sláma. Co se vlastně tehdy "v Kopaninách" stalo?
Nejlepší svědectví o celé události podává úřední zpráva tehdejšího Ministerstva národní obrany. To totiž již záhy po havárii vyslalo na místo vyšetřovací tým.
Hustá mlha
Stroj MB-200-3 vzletěl v 13.10 z letiště v Kbelích. Po menší opravě měl být dopraven zpět z Prahy do Brna, ale v onen osudný lednový den byla nad celou Vysočinou opravdu hustá mlha.
"V prostoru Přibyslavi dostal se letoun do mlhy, která stále houstla a tlačila stroj k zemi. Posádka se patrně rozhodla pro návrat, ale při kroužení v mlze v pahorkatém terénu zachytil letoun pravým křídlem o zem a havaroval," stojí doslova v protokolu.
Po dopadu stroj částečně vzplál, celá posádka na místě zahynula a jejich těla byla nalezena mezi troskami. Jakákoliv technická závada byla s jistotou vyloučena.
Vyšetřování, které spolehlivě identifikovalo všechny tři oběti třeba i podle věcí, které měly u sebe, také obsahovalo výslechy místních svědků.
Běžel pro četníky
"Seděl jsem ve světnici u známých a viděl jsem houfy dětí, jak běží směrem ke Kopaninám. Vyšel jsem ven, ptal jsem se, co se stalo a když jsem se dozvěděl, že jde o spadlý letoun v Kopaninách, běžel jsem k místu neštěstí. Viděl jsem oheň, ze kterého vycházel hustý kouř a v ohni bylo viděti obrysy lidí.
Na zemi jsem viděl mrtvého člověka. Odběhl jsem na stanici a četníky vyrozuměl. Mlha byla hustá a oheň jsem viděl ze vzdálenosti asi 300 kroků," uvedl František Nejedlý.
Na místě neštěstí tak po havárii nakonec zůstali tři mrtví vojáci a třeba pětačtyřicetiletý plukovník Maršálek, který byl u armády již řadu let, patřil mezi zkušené důstojníky. Oběti se tak jen o několik měsíců nedočkaly potupného Mnichova a válečných let.
Autor: Jakub Janáček